Standardy ochrony małoletnich

Standardy ochrony małoletnich


Standardy Ochrony Małoletnich
Szkoła Tańca WirDance

Data wejścia w życie: 15 sierpnia 2024 r.
Podmiot wprowadzający: Szkoła Tańca WirDance Janusz Szczepaniak

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich

Celem niniejszych Standardów ochrony małoletnich wprowadzonych w Szkole Tańca WirDance jest zadbanie o dobro dziecka, ochronę jego godności i poszanowanie jego praw. Wyszczególnienie standardów dobrych praktyk oraz większa świadomość zagrożeń pozwala efektywniej im zapobiegać i w konsekwencji skuteczniej tworzyć środowisko wolne od czynników, które mogą doprowadzić do naruszenia praw dziecka. Standardy w sposób przejrzysty informują o oczekiwanej reakcji w przypadku obaw o bezpieczeństwo dziecka, a także dają pracownikom jasność w zakresie zachowań niedozwolonych względem dzieci. Dzięki jasno określonym zasadom postępowania polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem ułatwia rozpoznawanie i reagowanie na niepokojące sygnały zgodnie z prawem.


Rozdział I
Przepisy ogólne

§1 Zakres przedmiotowy

W zakres niniejszego dokumentu wchodzą:


§2 Słownik pojęć

Użyte w niniejszym dokumencie określenia oznaczają:


Rozdział II
Kodeks bezpiecznych relacji pracownik-dziecko

§3

WirDance monitoruje, edukuje i angażuje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Realizacja tego standardu oznacza, że poprzez wprowadzenie w organizacji zasad bezpiecznej rekrutacji oraz bezpiecznych relacji personelu z dzieckiem podjęto odpowiednie kroki, by minimalizować ryzyko krzywdzenia dziecka, wynikające z okoliczności sprzyjających potencjalnym sprawcom: słabej kontroli, dostępności i możliwości.

Pracownik mający kontakt z małoletnim zobowiązany jest do równego traktowania każdego małoletniego bez względu na jego płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopoglądowy.

Pracownik mający kontakt z małoletnimi wykonuje swoje obowiązki przy zachowaniu pełnego profesjonalizmu. W szczególności pracownik zobowiązany jest do:

Pracownik jest świadomy występowania sytuacji, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu tj. stanowi odpowiedź na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny.

Pracownik mający kontakt z małoletnim zobowiązany jest do dbania o dobro dziecka i podejmowania wyłącznie tych działań, które stoją w poszanowaniu z jego godnością. W szczególności zabrania się pracownikowi:

Kontakt pracowników poza godzinami pracy z małoletnimi jest dopuszczalny wyłącznie w celach edukacyjnych związanych z działalnością taneczną (np. organizacja wyjazdów na zawody, ustalanie informacji potrzebnych do prawidłowego realizacja toku nauczania, przekazywanie informacji o zajęciach, harmonogramach czy występach).

Komunikacja pracowników z małoletnimi poza godzinami pracy musi być transparentna.

Kontakt fizyczny pracownika z małoletnim powinien zostać ograniczony do sytuacji, w których jest to konieczne. W przypadku konieczności kontaktu fizycznego pracownik:

Kontakt fizyczny z dzieckiem nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy. W przypadku bycia świadkiem jakiegokolwiek z wyżej opisanych zachowań i/lub sytuacji ze strony innych osób lub dzieci, pracownik zobowiązany jest do poinformowania o tym osoby odpowiedzialnej i/albo postępowania zgodnie z obowiązującą procedurą interwencji.

Pracownik powinien być świadomy zagrożeń związanych z jego obecnością w sieci, zwłaszcza w kontekście relacji z uczniami.


Rozdział III
Kodeks bezpiecznych relacji między małoletnimi

§ 4 Zasady ogólne


§ 5 Zachowania niedozwolone


§ 6 Zasady reagowania i interwencji


Rozdział IV
Zasady i procedury interwencji w przypadku naruszenia Standardów


§ 7 Zasady podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia małoletniego

  1. Każdy pracownik szkoły jest zobowiązany do posiadania wiedzy na temat czynników ryzyka krzywdzenia dzieci oraz monitorowania sytuacji małoletnich pod kątem tych czynników.
  2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, pracownicy szkoły podejmują czynności określone w niniejszym rozdziale.
  3. Pracownicy monitorują sytuację i dobrostan dziecka.
  4. Pracownicy znają i stosują zasady określone w kodeksach wymienionych w §1 ust. 1 i 2.
  5. Rekrutacja pracowników placówki odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu, w szczególności zasadami określonymi w Rozdziale IV.
  6. W przypadku podjęcia interwencji określonej niniejszym rozdziale, właściciel jest zobowiązany do:
    • przygotowania planu wsparcia dziecka, który powinien zawierać działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziecku oraz pomoc w przypadku potrzeby skierowania do odpowiedniej placówki;
    • umieszczenia informacji o zdarzeniu w rejestrze interwencji (załącznik nr 2);
    • jeśli to konieczne, zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia odpowiednim instytucjom (policja, prokuratura, sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej).


§ 8 Procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego

  1. Pracownicy zwracają szczególną uwagę na występowanie w zachowaniu małoletniego sygnałów świadczących w szczególności o możliwości popełnienia przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletniego, wskazanych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny w następujących regulacjach:
    • art. 197. [Zgwałcenie i wymuszenie czynności seksualnej];
    • art. 198. [Seksualne wykorzystanie niepoczytalności lub bezradności];
    • art. 199.1 [Seksualne wykorzystanie stosunku zależności lub krytycznego położenia];
    • art. 200. [Seksualne wykorzystanie małoletniego];
    • art. 200a. [Elektroniczna korupcja seksualna małoletniego];
    • art. 200b. [Propagowanie pedofilii];
    • art. 202. [Publiczne prezentowanie treści pornograficznych];
    • art. 203. [Zmuszenie do uprawiania prostytucji].
  2. Zgodnie z art. 304 ust. 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego, instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa.
  3. Uwagę pracownika powinny zwrócić przykładowo następujące zachowania:
    • małoletni ma widoczne obrażenia ciała (siniaki, poparzenia, ugryzienia, złamania kości itp.), których pochodzenie trudno jest wyjaśnić;
    • podawane przez małoletniego wyjaśnienia dotyczące obrażeń wydają się niewiarygodne, niemożliwe, niespójne itp. Małoletni często je zmienia;
    • pojawia się niechęć przed udziałem w lekcjach uwzględniających ćwiczenia fizyczne;
    • małoletni nadmiernie zakrywa ciało, niestosownie do sytuacji i pogody;
    • małoletni wzdryga się, kiedy podchodzi do niego osoba dorosła;
    • małoletni boi się rodzica lub opiekuna;
    • małoletni boi się powrotu do domu;
    • małoletni jest bierny, wycofany, uległy, przestraszony;
    • małoletni cierpi na powtarzające się dolegliwości somatyczne: bóle brzucha, głowy, mdłości itp.;
    • małoletni moczy się bez powodu lub w konkretnych sytuacjach czy też na widok określonych osób;
    • nastąpiła nagła i wyraźna zmiana zachowania małoletniego.


§ 9 Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia małoletniego w środowisku domowym

  1. W przypadku powzięcia przez pracownika podejrzenia, że małoletni jest krzywdzony, pracownik ma obowiązek przekazania uzyskanej informacji właścicielowi szkoły tańca.
  2. Pracownik, który powziął informację o krzywdzeniu małoletniego, przeprowadza z nim rozmowę w obecności drugiego pracownika lub osoby odpowiedzialnej.
  3. W przypadku uzyskania informacji o krzywdzeniu małoletniego lub podejrzenia krzywdzenia małoletniego, pracownik ma obowiązek wezwać pogotowie, jeżeli wystąpiło poważne uszkodzenie ciała lub rozważyć inną formę pomocy przedmedycznej.
  4. Rozmowa ma na celu ustalenie podstawowych faktów (miejsce zdarzenia, opis zdarzenia, obecność członków środowiska domowego, obserwatorzy zdarzenia, świadkowie, częstotliwość) oraz wsparcie emocjonalne małoletniego. Rozmowa odbywa się w odpowiednich warunkach, to znaczy w miejscu zapewniającym małoletniemu poczucie bezpieczeństwa oraz prywatności.
  5. Rozmowa odbywa się w oparciu o zasady poszanowania małoletniego. Podczas rozmowy małoletni zostaje zapewniony o słuszności ujawnienia faktu doświadczania krzywdzenia oraz zostaje poinformowany, że nawet bardzo bliska osoba nie ma prawa go krzywdzić.
  6. Osoby przeprowadzające rozmowę koncentrują się na kontakcie z małoletnim, wysłuchują, co małoletni ma do powiedzenia, są uważni na pozawerbalne przejawy uczuć małoletniego – zażenowanie, skrępowanie, wstyd, lęk, przerażenie itp., pomagając małoletniemu poradzić sobie z nimi. Przebieg rozmowy dokumentowany jest w formie notatki służbowej (załącznik nr 1).
  7. Właściciel szkoły organizuje spotkanie z opiekunami prawnymi małoletniego, którego krzywdzenie podejrzewa, oraz informuje ich o podejrzeniu. W spotkaniu, w miarę możliwości, uczestniczy także trener grupy, do której uczęszcza małoletni.
  8. W trakcie rozmowy właściciel odwołuje się do wspólnego celu, jakim jest dobro małoletniego, dokonuje opisu problemu i szkód, jakie ponosi małoletni – przedstawia rodzicom lub opiekunom prawnym ocenę sytuacji.
  9. W trakcie rozmowy rodzice lub opiekunowie prawni małoletniego zostają poinformowani o dostępnych możliwościach objęcia ich środowiska domowego wsparciem oraz o obowiązku zgłoszenia przez Szkołę Tańca podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (w zależności od oceny sytuacji i skorelowanej z nią interwencji: policja, prokuratura, sąd rodzinny). Przebieg rozmowy oraz podjęte ustalenia są dokumentowane w formie notatki służbowej.
  10. W razie konieczności po przeprowadzeniu rozmowy z rodzicami lub opiekunami prawnymi małoletniego, właściciel informuje odpowiednie podmioty, o których mowa w § 8 ust. 9.
  11. W przypadku stwierdzenia niezasadności podejrzenia krzywdzenia małoletniego, właściciel Szkoły Tańca lub inna osoba uczestnicząca w spotkaniu stwierdza ten fakt w notatce służbowej, o której mowa w § 8 ust. 9. Zaleca się dalszą obserwację małoletniego.


§ 10 Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia małoletniego przez pracownika

  1. Osoba, która uzyskała informację, że małoletni jest krzywdzony przez pracownika Szkoły, ma obowiązek jej przekazania do właściciela.
  2. Właściciel organizuje spotkanie z pracownikiem w celu poinformowania o podejrzeniu. W spotkaniu uczestniczy w miarę możliwości właściciel Szkoły oraz trener grupy, do której uczęszcza małoletni.
  3. W trakcie rozmowy właściciel Szkoły Tańca odwołuje się do wspólnego celu, jakim jest dobro małoletniego, dokonuje opisu problemu i szkód, jakie ponosi małoletni – przedstawia ocenę sytuacji.
  4. Spotkanie ma na celu omówienie sytuacji małoletniego i zasadności podejrzeń oraz wypracowanie sposobu postępowania w tym konkretnym przypadku. Przebieg rozmowy oraz podjęte ustalenia są dokumentowane w formie notatki służbowej.
  5. W przypadku stwierdzenia niezasadności podejrzenia krzywdzenia małoletniego właściciel lub inna osoba uczestnicząca w spotkaniu stwierdzają ten fakt w notatce służbowej, o której mowa w § 9 ust. 4.
  6. W przypadku zasadności podejrzeń co do krzywdzenia małoletniego przez pracownika, właściciel Szkoły Tańca informuje opiekunów prawnych małoletniego oraz odpowiednie instytucje.
  7. Wobec pracownika, w stosunku do którego zachodzi zasadność podejrzenia popełnienia przestępstwa, podejmuje się kroki zgodne z ogólnymi przepisami prawa.
  8. Wszyscy pracownicy i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych powzięli informację o krzywdzeniu małoletniego lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, włączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.


§ 11 Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia małoletniego w związku z agresją i przemocą rówieśniczą

  1. W przypadku powzięcia przez pracownika, że małoletni jest krzywdzony, pracownik ma obowiązek przekazania uzyskanej informacji właścicielowi.
  2. Pracownik, który powziął informację o krzywdzeniu małoletniego, przeprowadza z nim rozmowę w obecności drugiego pracownika lub osoby odpowiedzialnej.
  3. Pracownik, który jest świadkiem agresywnego zachowania małoletnich, jest zobowiązany do:
    • natychmiastowej słownej i stanowczej reakcji na zaistniałą sytuację;
    • odizolowania od grupy małoletniego zachowującego się agresywnie;
    • w razie potrzeby wezwania pomocy (innego trenera, pracownika obsługi);
    • udzielenia pomocy małoletniemu doznającemu agresji i zabezpieczenia bezpieczeństwa pozostałych małoletnich.
  4. Jeżeli to możliwe, pracownik ustala przyczynę agresji. Przeprowadza rozmowę ze stronami konfliktu, uświadamiając im nieodpowiednie zachowanie. Pracownik, w razie konieczności, o zajściu informuje właściciela.
  5. Szczególną opieką pracownika otoczony zostaje małoletni doznający agresji lub przemocy rówieśniczej w ramach zajścia. Otrzymuje wsparcie i jeśli to potrzebne – pomoc przedmedyczną.
  6. Małoletni przejawiający zachowania agresywne ma możliwość wyjaśnienia powodów swego zachowania i podjęcia działań w celu zakończenia sytuacji. Ma prawo do uzyskania pełnej informacji dotyczącej jego sytuacji.
  7. O udziale uczestników w zajściu, uzyskanych wyjaśnieniach i podjętych przez Szkołę Tańca krokach informowani są rodzice w możliwie najkrótszym czasie. Zaleca się dalszą obserwację małoletnich (osobę stosującą i osobę doznającą agresji/przemocy rówieśniczej).
  8. Przebieg interwencji, rozmowy oraz podjęte ustalenia są dokumentowane w formie notatki służbowej.
  9. Jeśli zachowanie małoletniego nie ulega poprawie, pracownik zgłasza sytuację właścicielowi Szkoły Tańca.
  10. Właściciel Szkoły Tańca po zgłoszeniu wskazanym w ust. 9 przeprowadza, w razie konieczności, rozmowę z opiekunem prawnym dziecka pokrzywdzonego i opiekunem prawnym dziecka dopuszczającego się agresji rówieśniczej.


Rozdział V

Zasady przeglądu i aktualizacji Standardów

§ 12

Standardy ochrony małoletnich obowiązujące w Szkole Tańca WirDance podlegają przeglądowi corocznie, w terminie ustalonym przez właściciela, każdorazowo w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego oraz w razie nowelizacji aktów prawnych, mających wpływ na kształt przyjętych Standardów oraz procedur. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować.

Przegląd Standardów ochrony małoletnich, obowiązujących w Szkole Tańca WirDance, polega na ustaleniu wypełniania przez Standardy wymogów przepisów prawa powszechnie obowiązującego.

Przeglądu oraz aktualizacji Standardów ochrony małoletnich, obowiązujących w Szkole, dokonuje właściciel WirDance lub osoba przez niego upoważniona.

W przypadku, gdy przegląd, o którym mowa w § 9 ust. 3, wykaże niespełnianie przez Standardy ochrony małoletnich wymagań określonych w przepisach, o których mowa w § 11 ust. 1, lub też Standardy z innych przyczyn okazały się nieaktualne, lub nieodpowiadające potrzebom ochrony małoletnich, dokonywana jest aktualizacja standardów.


Rozdział VI

Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów

§ 13


Rozdział VII

Zasady i sposób udostępniania rodzicom oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania

§ 14


§ 15


Rozdział VIII

Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego

§ 16


Rozdział IX

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i urządzeń elektronicznych. Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie

§ 17


Nasze sale taneczne

W chwili obcnej posiadamy 3 sale taneczna w tym 2 w nowo powstałym budynku naszej szkoły tanecznej.
Sprawdź gdzie możesz do nas dołączyć!

Sale taneczne
Partner Partner

Szkoła Tańca WirDance Janusz Szczepaniak
ul. Piątkowska 59, 33-300 Nowy Sacz

  1. ING BANK 38 1050 1722 1000 0023 2385 3867
  2. SANTANDER BANK 47 1910 1048 2107 9723 4553 0001